Činnost fondu Adygine v letech 2009 - 2013
Rok 2009
Nadační fond byl založen 31. 3. 2009. Jeho činnost byla zpočátku zaměřena na aktivity v Kyrgyzstánu, zejména v souvislosti s výzkumnou stanicí Adygine, vybudovanou v rámci rozvojového projektu ČR a ve spolupráci s tímto projektem.
Organizace konference „Mitigation of Natural Hazards in Mountain Areas“
Mezinárodní konference „MOUNTAINHAZARDS 2009: Mitigation of Natural Hazards in Mountain Areas“ se konala v kyrgyzském Biškeku ve dnech 15.-18. 9. 2009. Byla organizovaná a z větší části financovaná projektem České rozvojové spolupráce „ Analýza rizik a omezení důsledků protržení hrází vysokohorských jezer“, financovaném z rozpočtu MŽP ČR.
Nadační fond byl jedním z dalších organizátorů. Jeho logo bylo prezentováno na všech průvodních materiálech a byly prezentován formou dvou posterů a informací při orálních prezentacích.
Nadační fond na mezinárodních konferencích
Členové správní rady nadačního fondu se zúčastnili několika konferencí s tématy blízkými činnosti a účelu fondu. Při prezentacích byli účastníci informováni o existenci fondu, jeho účelu a cílech i možnostech spolupráce.
Dr. Černý a Doc. Dr. Janský se zúčastnili konference European Geoscience Union ve Vídni, ve dnech 21. a 22. 4. 2009.
Dr. Černý se ve dnech 10. 13. 11. 2009 zúčastnil workshopu „ Glacier Hazard Workshop 2009”, konaném také ve Vídni.
Rok 2010
V roce 2010 byla stěžejní akcí fondu realizace projektu „ Zpevnění břehu řeky Jagnob za účelem snížení rizika provozu na silnici celostátního významu“.
Projekt financovaný Ministerstvem zahraničí ČR prostřednictvím zastupitelského úřadu v Taškentu v rámci programu „Malé lokální projekty“ byl zaměřen na zprovoznění silnice v údolí Jagnob severně od Dušanbe. Údolí Jagnob je sevřené mezi hřbety Hissar a Turkestán (Pamíro-Alaj) dosahujícími v těchtomístech nadmořské výšky kolem 3500 – 400 m. Protéká jím stejnojmenná řeka. Střediskem oblasti je vesnice Anzob, v níž a jejím okolí žije kolem 8000 osob. Boční údolí jsou náchylná ke vzniku murů (selů), tedy bahnito-kamenitých přívalů vznikajících při prudkých letních deštích. Tyto proudy často ničí domy a infrastrukturu, hlavně silnice.
V roce 2007 takový proud překryl silnici a částečně přehradil řeku. Za touto hrází se každé léto v době nejvyššího stavu vody vytvořilo jezero, které zaplavilo silnici a dále ji rozrušovalo. Hloubka vody byla až 80 cm, takže obyvatelé údolí včetně Anzobu byli prakticky odříznutí od okolního světa.
V rámci projektu byla silnice očištěna od nánosu, v její nejnižší části byly její okraje zpevněny a vytvořeny kolem ní valy. Byly vytvořeny průtoky pod silnicí. Koryto řeky bylo v místě hráze prohloubeno, prohloubeno bylo i koryto na odvrácené straně řeky tak, aby byl hlavní proud nasměrován na druhou stranu od silnice.
Zástupci a spolupracovníci fondu se v roce 2010 zúčastnili několika mezinárodních konferencí, na kterých přednesli prezentace o výzkumu jezer a klimatu v kyrgyzstánu, včetně informací o Nadačním fondu a jeho aktivní prezentace.
Účastník Michal Černý: Fostering Resilience to Remote Geo-Hazards. Dušanbe, Tádžikistán.
Černý, M., Janský, B., E ngel , Z., Šobr, M., & Yerokhin, S. A. : Monitoring of Hazardous lakes in Kyrgyzstan .
Účastník Michal Černý: High Level Conference Water for Life, Dušanbe, Tádžikistán.
Bez prezentace.
Účastník Michal Černý: Workshop Regional Workshop Monitoring of Glacier Retreat in Central Asia: Challenges and potential solutions, Dušanbe, Kazachstán.
Černý, M., Janský, B., E ngel , Z., Šobr, M., & Yerokhin, S. A. r esearch of Glacial Hazards in Kyrgyz Tien-Shan, Methods and Results.
Účastník Michal Černý: Sixth Nepal Geological Congress, Geology, Natural Resources, Infrastructures, Climate Change and Natural Disasters, Kathmandu, Nepál.
Černý, M., Janský, B., Šobr, M., Yerokhin, S. A..:Research of hazardous Alpine Lakes in Kyrgyzstan
Účastník Bohumír janský: IGU Regional Conference, Tel-Aviv, Izrael.
Janský, B., Černý, M., Šobr, M., Engel, Z., Yerokhin, S. A.: Outburst lakes: case studies from the Tien-Shan Mountains, Kyrgyzstan.
Rok 2011
V roce 2011 probíhal ve znamení příprav k projektům a činnostem na další léta.
Nadační fond Adygine byl spoluorganizátorem mezinárodní konference MOUNTAINHAZARDS 2011: Climate Changes and Natural Hazards in Mountain Areas v tádžickém Dušanbe. Úspěšné konference se zúčastnila skoro stovka specialistů z 16 zemí. Za nadační fond se konference a příprav účastnil M. Černý a S. Jerochin. Ti přednesli celkem 4 prezentace. Hlavním organizátorem konference bylo UNDP. Přes účet fondu byly přijaty konferenční poplatky a financována tvorba webových stránek.
Zástupce fondu M. Černý se v dubnu zúčastnil konference EGU ve Vídni. Byl představen poster s tématem výzkumu jezer a další poster informující o stanici a fondu Adygine.
V rámci ekologických prací v Kyrgyzstánu byla dvakrát navštívena výzkumná stanice na ledovci Adygine.
Rok 2012
Nadační fond byl spolu s Přírodovědšcou universitou UK a dalšími partnery z Ruska, Kyrgyzstánu a Kanady účastníkem projektu Glacier Hazards in Kyrgyzstan: Implications for Resource Development and Water security in Central Asia. Projekt je financovaný z programu NATO Science for Piece and Security, Collaborative Linkage Grant /CLG).
Projekt je zaměřen na studium klimatických rizik v souvislosti s možným průvalem ledovcových jezer. Související problematikou je vliv zkoumaných jevů na vodní zdroje a spojitost s antropogenními riziky. Terénní práce se odehrávaly v období červenec-srpen na dvou lokalitách: jezero Petrova a Adygine.
Nadační fond byl realizátorem projektu Dobudování zázemí výzkumné a monitorovací stanice Adygine a rozšíření monitorovacího programu. Projekt byl financován Ministerstvem zahraničí ČR v rámci programu tzv. „malých lokálních projektů“.
Cílem projektu byla přístavba k hlavní budově stanice. Přístavba, sestávající ze samostatně stojícího domku bude sloužit jako letní kuchyň a jídelna. Tím bude uvolněna místnost v hlavní stanici, která bude sloučit výhradně jako pracovna. Tím se zvýši komfort pro práci a život výzkumných týmů. Práce proběhly v srpnu 2012. Materiál byl dopraven vrtulníkem na místo, vlastní stavební práce trvaly 2 týdny. Počátku prací se zúčastnil i zástupce českého velvyslanectví v Astaně pan František Trojáček, který vysoce ohodnotil stanici a její činnost i vlastní projekt. Zároveň se stavbou byla provedena údržba stanice a obnova energetického centra a měřících přístrojů.
Nadační fond byl spoluorganizátorem workshopu Climate change adaptation strategies for areas prone to glacier hazards – the Bishkek case study
Seminář
byl organizován universitou
Department for
Environmental
Geosciences
University
of
Vienna
ve spolupráci s institutem
CAIAG (Central Asian
Institute
of
Applied Geosciences
, Bishkek) a Nadačním fondem
Adygine.
Seminář určený převážně mladým místním specialistům byl zaměřen na teoretickou i praktickou (terénní) výuku posuzovaní a řešení následků přírodních rizikových jevů v horském prostředí.
Stejně jako v minulých letech probíhala příprava dalších témat a projektů Průběžně probíhá příprava kampaně směřující k širší informovanosti zahraničních organizací, universit a donorů a k získání financí na provoz výzkumné stanice.
___________________________________________________________________
Přehled projektů řešených Nadačním fondem Adygine jako hlavním realizátore, nebo spolurealizátorem v letech 2009 – 2013:
2009: Projekt „KYRGYZSKÁ REPUBLIKA. Analýza rizik a omezení důsledků protržení hrází vysokohorských jezer“.
Projekt ČRA, realizátor GEOMIN družstvo.
Spolupráce s projektem, spoluorganizace konference „MOUNTAINHAZARDS 2009: Mitigation of Natural Hazards in Mountain Areas“
2010: Projekt „Tádžikistán. Zpevnění břehu řeky Jagnob za účelem snížení rizika provozu na silnici celostátního významu“.
Malý lokální projekt MZV ČR.
Realizátor projektu.
2011: Organizace konference „ MOUNTAINHAZARDS 2011: Climate Changes and Natural Hazards in Mountain Areas“.
Hlavní organizátor UNDP.
Spoluorganizátor konference.
2012-2013: Projekt „ Glacier Hazards in Kyrgyzstan: Implications for Resource Development and Water security in Central Asia“.
Financováno NATO, Science for Peace and Security Programme.
Mezinárodní účast, spoluorganizátor a účastník projektu.
2012: Projekt „ Dobudování zázemí výzkumné a monitorovací stanice Adygine a rozšíření monitorovacího programu“.
Malý lokální projekt MZV ČR.
Realizátor projektu.
2012: Workshop „ Climate change adaptation strategies for areas prone to glacier hazards – the Bishkek case study”.
Organizátor University of Vienna a CAIAG, Biškek.
Spoluorganizátor a účastník.
Hlavní organizátor UNDP.
Spoluorganizátor konference.
2013: Projekt “Podpora vzdělávání v dětských domovech a internátních školách v Kyrgyzstánu”.
Malý lokální projekt MZV ČR.
Spolupráce na projektu. Realizátor Alterra.